1. Międzynarodowa norma, która określająca wymagania dla Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności. Łączy w sobie system HACCP (system zapewniający uzyskiwanie bezpiecznej żywności) i Dobrych Praktyk (produkcyjnych, dystrybucyjnych, higienicznych itp.).
2. Norma skierowana jest w głównej mierze do branży rolno-spożywczej, producentów żywności, hurtowników i dystrybutorów produktów spożywczych, do restauracji oraz hoteli. Do grona zainteresowanych wdrożeniem tej normy należą również: producenci opakowań, urządzeń i maszyn, firmy zajmujące się transportem i magazynowaniem żywności. Wdrożenie oraz posiadanie certyfikowanego systemu zgodnie z normą PN-EN ISO 22000:2006 niesie ze sobą wiele korzyści takich jak: zapewnienie bezpieczeństwa żywności, wzrost efektywności produkcji, podwyższenie jakości wyrobów, zwiększenie konkurencyjności i poszerzenie rynku zbytu. Posiadanie Certyfikatu ISO 22000:2006, w zależności od branży, daje możliwość uzyskania dodatkowych punktów w przetargach oraz ubiegania się o różnego rodzaju dotacje.
3. Wdrożenie
Kolejność wdrożenia ISO 22000:
• audyt zerowy - konsultant/audytor zapoznaje się z funkcjonowaniem organizacji,
• wskazanie i przeszkolenie osoby, do pełnienia funkcji: Pełnomocnik ds. Jakości
Pełnomocnika ds. Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności,
• przygotowanie wdrożenia na zgodność z normą: sporządzenie dokumentacji, księgi jakości, uwzględnienie procedur,
• audyt sprawdzający,
• przygotowanie do audytu certyfikującego.
4. Certyfikacja
Certyfikacja ISO 22000:2006 odbywa się w etapach:
• audyt wstępny - audytor zewnętrzny z wybranej jednostki certyfikującej zapoznaje się z dokumentacją organizacji by sprawdzić, czy wszystkie wymagania zostały wdrożone,
• audytor ocenia, czy wszystkie elementy normy zostały wdrożone,
• audyt - zbadanie jak system funkcjonuje w rzeczywistości po wdrożeniu,
• wydanie dyspozycji o możliwości przyznania Certyfikatu.
Certyfikat ISO 22000:2006 wydawany jest na okres trzech lat, po pierwszym i po drugim roku, firma aby utrzymać Certyfikat, musi poddać się audytowi nadzoru. Coroczne audyty nadzoru mają na celu ciągłą optymalizację procesów. Gdy miną trzy lata przeprowadzany jest audyt recertyfikacji. Przystąpienie do tego audytu stanowi potwierdzenie długoterminowego zaangażowania organizacji w System Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności.
JEŚLI JESTEŚ ZAINTERESOWANY CERTFIKATEM ISO 22000:
skontaktuj się z nami: